Hostingová spoločnosť je riešenie, ktoré ukladá a spravuje údaje potrebné na umiestnenie webovej stránky. Webhostingové spoločnosti poskytujú servery a ďalšie dodatkové technológie, ktoré zabezpečujú chod webovej stránky. Pokiaľ vytvárate web a rozhodujete sa, akú hostingovú spoločnosť zvoliť, veríme, že tento článok vám s výberom pomôže.
Platený alebo neplatený hosting?
Ak ste v začiatkoch vášho podnikania, určite riešite na prvom mieste financie. Je pochopiteľné, že potrebujete peniaze investovať do najdôležitejších aspektov vášho podnikania. Jednou z kľúčových priorít pre online podnikanie je práve web hosting. A kvalitný hosting bohužiaľ nie je zadarmo.
Dnes existuje množstvo bezplatných hostingových spoločností, s ktorými sa nesie množstvo nevýhod. Väčšina z nich si totiž vyžaduje umiestňovanie ich reklám na vašej webovej stránke. Pokiaľ do podnikania idete profesionálne, môžu tieto reklamy narušiť jednotnosť vášho dizajnu či obsahu, preto odporúčame zvoliť platený typ hostingu podľa vašich potrieb.
Neplatené hostingy taktiež často mávajú obmedzenú kapacitu priestoru, minimálnu technickú podporu či jednu alebo žiadnu e-mailovú schránku.
Typy hostingu
Zdieľaný hosting
Zdieľaný hosting je služba, ktorá umožňuje viacerým webovým stránkam zdieľať jeden server a jeho zdroje. Tento typ hostingového prostredia je jednou z najbežnejších a cenovo najdostupnejších možností pre malé a stredne veľké webové stránky, osobné blogy či malé firmy.
Výhody:
- Nízke náklady
- Jednoduchá prevádzka
- Netreba pokročilé technické znalosti
Nevýhody:
- Preťaženie systému
- Limitácie v oblasti výkonu či návštevnosti webu
Dedikovaný server
Dedikovaný server je zo všetkých možností najvýkonnejším riešením. Je vhodný pre veľké podniky vďaka vyhradenému výkonu celého servera. A teda, oproti zdieľanému web hostingu a virtuálnemu serveru neposkytuje dedikovaný server zdroje viacerým používateľom, ale je výhradne pridelený jednej stránke alebo aplikácii.
Výhody:
- Vysoký výkon
- Prispôsobenie
- Bezpečnosť dát
Nevýhody:
- Vysoká cena
- Pokročilé technické znalosti
- Zložité nasadenie
Virtuálny server (VPS)
Virtuálny server je forma hostingovej služby, ktorá kombinuje výhody zdieľaného web hostingu a dedikovaného servera. VPS je v podstate virtuálna verzia operačného systému, ktorá je vytvorená na fyzickom serveri a zdieľa jeho zdroje s ďalšími virtuálnymi servermi. Každý VPS funguje ako izolovaný a samostatný server, umožňujúci oveľa väčšiu kontrolu a flexibilitu nad hostingovým prostredím, než je to možné pri zdieľanom web hostingu.
Výhody:
- Škálovateľnosť zdrojov
- Dedikovaný výkon
- Individuálne nastavenia
- Možnosť nainštalovať rozšírenia (účtovníctvo, skladové karty,…)
Nevýhody:
- Zdieľanie fyzických zdrojov
- Pokročilé technické znalosti
- Vyššia cena
Cena hostingu
Aj napriek tomu, že má každý z typov hostingu svoje benefity aj nedostatky, väčšinu ľudí sa pozerá najmä na konkrétnu cenu. Práve rozpočet je hlavným faktorom pri výbere hostingovej spoločnosti. Väčšina týchto spoločností poskytuje varianty s rôznymi cenovými ponukami. Základné nastavenia web hostingu zvyčajne stoja niekoľko eur mesačne počas prvého roka a vo väčšine prípadov sa neskôr cena navyšuje.
Pokiaľ si zvolíte hosting za 1€ mesačne, možno ste zarobili, no výkon vášho webu bude slabý. Ak by ste si však v niektorých prípadoch o trochu priplatili, môžete mať web hosting s aktuálnymi verziami PHP či databáz, a to aj na zdieľanom hostingu. Nie je potrebné skákať do drahých hostingov, ak vám kritéria strednej triedy na správu vášho webu stačia. A tiež naopak, niečo, čo stojí veľmi málo vám nezaručí želanú kvalitu.
Skryté poplatky
Pri prehliadaní rôznych hostingových spoločností sa oboznámte s poplatkami, ktoré sú mimo základného tarifného poplatku. Je samozrejmosťou, že za vyššie balíčky či dodatkové služby si priplatíte. Avšak, niektoré služby máte v základnej cene u poctivých hostingových spoločností v cene.
Dodatočné faktory
Okrem typu hostingu a jeho ceny je pri výbere hostingovej spoločnosti prihliadať aj na ďalšie faktory, ktoré môžu výber značne ovplyvniť. Zapamätajte si nasledujúce dodatočné faktory, na ktoré by ste mali prihliadať.
Registrácia domén
Väčšina poskytovateľov hostingu zároveň prevádzkuje registrovanie nových domén. Je preto vhodné nájsť hostingovú spoločnosť, kde máte doménu aj hosting na jednom mieste. Na začiatok je vhodné, aby bolo možné zaregistrovať domény .sk, .com alebo .eu.
Dostupnosť hostingu
Dostupnosť alebo stabilita hostingu sa týka množstva času, počas ktorého je webová lokalita online bez akýchkoľvek problémov, napríklad výpadkov. Zvyčajne sa uvádza v percentách. Absolútne minimum by malo byť aspoň 99,9 %.
Rýchlosť načítania stránky
Tento faktor závisí najmä od rýchlosti internetového pripojenia a preferovaného prehliadača. Ide o faktory, ktoré na strane zákazníka alebo návštevníka vášho webu nedokážete ovplyvniť.
Zákaznícka podpora
Skontrolujte, či má hosting okrem e-mailovej aj telefonickú zákaznícku podporu, poprípade online chat. Výhodou je tiež technická podpora 24/7, ktorá sa môže zísť v núdzových prípadoch.
Výber hostingovej spoločnosti môže byť náročný, no pokiaľ vezmete do úvahy všetky spomenuté kritéria, veríme, že dokážete nájsť tú, ktorá vám vyhovuje najviac. Neváhajte nás kontaktovať ohľadom tvorby vášho webu alebo prípadných vývojových riešení na mieru.